Malatyahabermalatyason dakikaenflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
18,1044
EURO
18,2784
ALTIN
1.019,82
BIST
3.041,77
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Malatya
Hafif Yağmurlu
30°C
Malatya
30°C
Hafif Yağmurlu
Cumartesi Parçalı Bulutlu
32°C
Pazar Az Bulutlu
32°C
Pazartesi Az Bulutlu
32°C
Salı Az Bulutlu
34°C

Av Mehmet Mustafa Özünver

Özünver Hukuk Bürosunun kurucu avukatı Mehmet Mustafa ÖZÜNVER, Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra, Malatya İli’nde avukatlık faaliyetlerine başlamıştır.

Muvazzaf Askerlik Sebebiyle Fesih Nedir?

01.10.2021 20:28
A+
A-

İş Kanunun 14. Maddesinin 1. Fıkrasına göre iş kanuna tabi işçilerin iş akitlerinin muvazzaf askerlik hizmeti dolayısıyla feshedilmesi halinde işçi kıdem tazminatı almaya hak kazanacaktır.Muvazzaf Askerlik Sebebiyle Fesih Nedir?

İşçinin yapacağı askerliğin kısa dönem ya da uzun dönem olması herhangi bir değişikliğe sebebiyet vermeyecek ve işçi kıdem tazminatını işverenden feshedebilecektir. Hemen belirtmek icap eder ki, bedelli askerlik uygulamalarında silah altına alınma durumunda da aynı hükmün işletilebileceği ifade edilmektedir.[1]

Ancak bedelli askerlik halinde kişinin kıdem tazminatına hak kazanabilmesi için mutlaka silah altına alınması icap etmektedir. Son dönemde ara ara çıkan düzenlemelerle bedelli askerlik salt bedelin verilmesi şeklinde tezahür ettiğinden bu şekilde işçinin kıdem tazminatına hak kazanmayacağı net bir şekilde söylenebilecektir.

İşçinin iş akdi muvazzaf askerlik hizmeti zımnında feshedilmesi halinde kıdem tazminatına hak kazanacağı kanunda belirtilmiş olmasına karşılık, fesih tarihinden ne kadar süre içerisinde askere gitmesi hususunda bir belirleme yapılmamıştır. Yargıtay burada makul süre ölçüsünü dayanak yapmış ve her olayın özelliğine göre makul sürenin aşılıp aşılmadığına hükmedilmesi gerektiğini içtihat etmiştir. Kimi kararlar da 3,5 ay 5,5 aylık süreler makul görülmüş olmasına karşılık 7 aylıkkıdem tazminatına hak kazanacağı kanunda belirtilmiş olmasına karşılık, fesih tarihinden ne kadar süre içerisinde askere gitmesi hususunda bir belirleme yapılmamıştır. Yargıtay burada makul süre ölçüsünü dayanak yapmış ve her olayın özelliğine göre makul sürenin aşılıp aşılmadığına hükmedilmesi gerektiğini içtihat etmiştir. Kimi kararlar da 3,5 ay 5,5 aylık süreler makul görülmüş olmasına karşılık 7 aylık süre makul bulunmamıştır.

RESİM AÇIKLAMASI

Muvazzaf askerlik hizmeti dışında manevra veya başka bir nedenle silah altına alınan ya da herhangi bir kanundan doğan çalışma ödevi yüzünden işinden ayrılan işçinin iş sözleşmesi belli sürelerle askıya alındığından, diğer bir ifadeyle feshedilmediğinden kıdem tazminatının ödenmesi söz konusu olmaz. Ancak kanunda belirtilen askı süresinin geçmesi halinde sözleşme işverence feshedilmiş sayılacağından bu durumda işçi kıdem tazminatına hak kazanacaktır.[2] Nitekim Yargıtay da bu görüştedir.[3]

Bununla birlikte işçinin muvazzaf askerlik hizmeti dolayısıyla iş akdini feshetmesi halinin haklı fesih sebebi teşkil edip etmeyeceği tartışmalıdır. AKYİĞİT’e göre işçinin muvazzaf askerlik hizmeti dolayıyla gerçekleştirdiği fesih haklı fesih olup; işçinin işverene önel/mühlet vermesi gerekmemektedir.[4] Yargıtay da bu hususta işçinin gerçekleştirdiği feshi, önelsiz fesih kabul edip; işçinin ihbar süresi tanıma zorunluluğun bulunmadığına hükmetmektedir.

 

[1] AKYİĞİT 365

[2] SÜZEK 686

[3] Muvazzaf askerlik ödevi dışında manevra veya başka bir nedenle silah altına alınma halinde süre bu iki ayı (veya işçinin çalıştığı her yıl için 2 gün eklendiğinde en çok doksan günü) geçerse, Kanunun 31. Maddesi hükmü uyarınca işverence feshedilmiş sayılır. Söz konusu fesih, 25/II bent uyarınca fesih sayılmayacağından 1475 sayılı yasanın14. Maddesi hükümleri uyarınca bu halde de kıdem tazminatı ödenmelidir.(Bahse konu karar NARMANLIOĞLU Ferdi İş İlişkileri 573 den alıntılanmıştır.)

[4] AKYİĞİT 365

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.