Sakal-ı Şerif Ankara Etnoğrafya Müzesi´nde ziyarete açıldı


Ankara Etnografya Müzesi koleksiyonlarında yer alan Sakal-ı Şerif, buhurdan, Kabe örtüsü, sıkıştırılmış Kabe toprağı ve benzer objeler, müze içerisinde yer alan bölümde ziyarete açıldı.
Ankara Etnografya Müzesi´nde Ramazan ayı dolayısıyla açılan "Peygamber Efendimiz Mukaddes Hatıraları" sergisi, Temmuz ayı sonuna kadar ziyaret edilebilecek. Kültür ve Turizm Bakanlığının Ramazan ayı etkinlikleri kapsamında açılan sergide, Hazreti Muhammed´e ait 6 Sakal-ı Şerif´le Osmanlı döneminde kullanılan el yazması Kur´an-ı Kerim ve dini içerikli objeler yer alıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri ve davetlilerin katıldığı sergide Kur´an-ı Kerim okunmasının ardından Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürü Kamil Özer, sergi hakkında ziyaretçilere bilgi verdi. Özer, "Sergimizde 86 parça yer almaktadır. Peygamber Efendimizin 6 adet Sakal-ı Şerifi farklı dönemlerde özel saklama kaplarında yer alıyor. Bizim koleksiyonerlerimizde bulunan Kabe örtüleri yer alıyor. Bunun yanında sıkıştırılmış Kabe toprağı ve farklı zamanlarda kullanılmış el yazması Kur´an-ı Kerimler yer alıyor. Bu eserlerin büyük çoğunluğu 19´uncu yüzyıl Osmanlı dönemi eserleri, bir tane 16´ncı yüzyıldan gelen Kur´an-ı Kerim yer alıyor" dedi.
"Peygamber Efendimiz Mukaddes Hatıraları" sergisi, tekbir getirilerek ziyaretçilere açıldı. Sergi, 08.30-19.00 saatleri arasında 7 gün ziyaret edilebilecek.