Odunpazarı´nda yıl sonu sergisi


Odunpazarı Belediyesi Halk Merkezleri 2017-2018 geleneksel yıl sonu el sanatları sergisini açtı.
Odunpazarı Belediyesi Halk Merkezleri´nde yıl boyunca eğitim gören atölye katılımcıları yıl sonu sergisinde buluştu. Sezai Aksoy, Emek, Aydın Arat, Selami Vardar, Kırmızı Toprak Halk Merkezlerinde açılan sergide, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ile çok sayıda atölye katılımcısı bulundu.
Başkan Kazım Kurt açılışta gerçekleştirdiği konuşmasında halk eğitim merkezlerinin önemini vurgulayarak, "Halk merkezlerimizi kadınlar boş zamanlarını iyi değerlendirsin diye açtık. Temel amacımız; insanlarımızın, gençlerimizin, çocuklarımızın, kadınlarımızın boş zamanını iyi ve doğru değerlendirmesi. Bunu yaparken de bir şeyler öğrenmesi. Bu öğrendiklerinin de ekonomiye katılarak, aile bütçesine biraz katkı sağlaması. Bu anlayışla hareket ederek 11 Mahallede Halk Merkezi açtık. Birinci aşamayı çözdük, şimdi ikinci aşamadayız. Kadın Girişimi, Üretimi ve İşletmesi Kooperatifi ile kadın emeğini değerlendiren bir sistem kurmaya çalışıyoruz. Halk Merkezlerinde ürettiklerinizi satmayı deneyeceğiz. Satabilirsek, aile bütçenize biraz olsun katkı sunabilirsek; daha büyük bir mutluluk duyacağız" şeklinde konuştu.
"Kırmızıtoprak Halk Merkezi´nin adını Orhan Oğuz Halk Merkezi yapacağız"
Sözlerine Prof. Dr. Orhan Oğuz´u anarak devam eden Kurt, "11 tane halk merkezimiz var. Bu halk merkezlerinden biri de Kırmızıtoprak Mahallesi´nde. Eskişehirli olup da, Eskişehir´de okuyup da Orhan Oğuz´un adını bilmeyen, duymayan yoktur. Hem bir akademi kurucusu hem Eskişehirli bir politikacı, bakan olarak Milli Eğitim´e çok büyük hizmetler yaptı. 7 Haziran 2018 Perşembe Günü burada gerçekleştireceğimiz iftar yemeğinin ardından Kırmızıtoprak Halk Merkezi´nin adını Orhan Oğuz Halk Merkezi yapacağız. Şimdi eserlerinizi göreceğiz, başarılı olacağınızı da biliyorum. Emeklerinize sağlık. Öğretmenlerimize teşekkür ederim. Hayırlı, uğurlu olsun" dedi.
Konuşmaların ardından Başkan Kurt ve davetliler, atölye katılımcılarının ürettiği el emeği ürünleri inceledi.