13 ülkenin yetim çocukları Esenler´deki iftarda buluştu


Dünya Yetimler Günü´nde 13 ülkeden yetim çocuklar, şehit yakınları ve gazilerle Esenler´deki iftarda bir araya geldi.
13 ülkeden yetim çocuklar İslam İşbirliği Teşkilatı´nın (İİT) kararıyla 2014´ten bu yana Dünya Yetimler Günü olarak kabul edilen Ramazan Ayı´nın 15´inci gününde şehit yakınları ve gazilerle Esenler´deki iftarda bir araya geldi. "Gönlümüz Bir, Soframız Bir" sloganıyla Esenler Belediyesi´nin 15 Temmuz Şehitler Parkı´nda düzenlediği iftara Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Bosna Hersek, Arnavutluk, Kırgızistan, Azerbaycan, Pakistan, Lübnan, Filistin, Nijer, Afganistan, Çeçenistan, Doğu Türkistan ve Suriyeli yetim çocuklar, Esenler´deki yetim çocuklar, şehit yakınları ve gaziler katıldı. İftar programı Kur´an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Ardından Ezanın okunmasıyla kardeşlik sofralarında buluşan vatandaşlar hep birlikte dualar eşliğinde oruçlarını açtı. İftarla farklı renklere, dillere, gelenek ve göreneklere sahip yetim çocuklar Dünya Yetimler Günü´nde farklı ülkelerin çocuklarıyla buluşmanın mutluluğunu yaşadı.

"Her Ramazan´a bir acıyla başlıyoruz"
Dünya Yetimler Günü´nde yetimler, şehit yakınları ve gazileri bir araya getirmekten memnuniyet duyduklarını ifade eden Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, " Bugün yetimlerimizle, gazilerimizle, şehit yakınlarımızla beraberiz. Yetimlerimizle aynı sofrayı paylaşıyoruz. Aynı ümmetin parçası olduğumuzu soframızda paylaşarak gösteriyoruz. Her Ramazan´a bir acıyla başlıyoruz bu sene Kudüs ile başladık. Allah tan ki Türkiye, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan var. Bütün İslam ümmetinin dikkatini çekti, umuyorum ki onun önderliğinde insanlık yeniden Kudüs´e yönelecek ve büyük siyonist oyunları bertaraf edecek" dedi.

"Buranın insanları çok misafir sever"
Yaşıtlarıyla İstanbul´da bir araya geldiği için çok mutlu olduğunu dile getiren Azerbaycanlı Elnur Kamberli, "Buranın insanları çok misafir sever, Azerbaycan´da da böyle Türkiye´nin gözde şehri İstanbul çok güzel" diye konuştu.

"Türkiye´yi, İstanbul´u çok seviyorum"
İstanbul´u çok sevdiğini ve yeni arkadaşlar edindiğini ifade eden Afganistanlı Nesih Ümit, "Ben Türkiye´yi, İstanbul´u çok seviyorum. Arkadaşlar edindim, büyükler ve küçükler yan yana çok güzel oluyor" ifadelerini kullandı.